Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2011

Ο Τάφος του Ινδού έβραζε, τα κορίτσια της Σαμαντούρα ήταν... φίνα και ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 απέναντι στον Κρόνο (63-40). 8/10/2011

Για πρώτη φορά με τη νέα φανέλα και μπροστά στον κόσμο τους, ο οποίος γέμισε τον Τάφο του Ινδού, τα κορίτσια της Γιασεμή Σαμαντούρα αποζημίωσαν όσους πιστούς βρέθηκαν στο ιστορικό κλειστό της Λεωφόρου κάνοντας το 2/2 στο Πρωτάθλημα με την νίκη τους
Οι «πράσινες» έχοντας ένα γήπεδο που είχε πάρει φωτιά, δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο και πήραν από νωρίς την διαφορά στο σκορ. Η Ντέλβα ήταν ανίκητη κάτω από το καλάθι, ενώ και η Κοσμά έβαζε τους πόντους που χρειαζόταν η ομάδα. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +7 για το Τριφύλλι (18-11).
Ίδια και καλύτερη εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να παίζει καλή άμυνα και τις φιλοξενούμενες να κάνουν εύκολα το λάθος. Ο ρυθμός από τους οργανωμένους μεταδόθηκε και στην ομάδα για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 33-17.
Πάρτι στην εξέδρα και πάρτι στο παρκέ ήταν το δεύτερο ημίχρονο, όπου από ένα σημείο και μετά ο κόσμος έδωσε το γνωστό ρεσιτάλ και οι κορίτσαροι τελείωναν το ματς με τον Κρόνο. 63-40 το τελικό σκορ με τα κορίτσια της Πανάθας να πανηγυρίζουν στο τελός μαζί με τον απίστευτο κόσμο τους το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός: Κορακίτη, Βλάνη 7, Δημητρίου, Κόνιαλη 2, Μαγκλάρα 1, Σπαθάρη 8, Χαβαλέ 2, Ντέλβα 19 (15ριμπ), Κοσμά 19 (10 ριμπ), Πασχοπούλου, Σλούκα 3, Χριστινάκη 2.
Κρόνος: Γκοτζή, Εμμανουηλίδου 2, Βροχίδου 2, Κωνσταντίνου 10, Νταή 7, Κακλέα, Μίχου 2, Τσάβου 2, Ξάνθου, Κικιβαράκη 2, Ζικυρίδου 11, Σταμπούρλου 2.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-17, 45-27, 63-40